Основні напрямки діяльності громадської організації Щербаті Цуглі

Про Нас

Відновлюємо те що майже зникло!
Ми неприбуткова громадська організація «Орелі» (в процесі перереєстрації назви на "Щербаті Цуглі", як у нашої стайні).
Нестандартний підхід до збереження сільської традиційної української культури без вузькопрофільності.
Як би не дивно було чути, але традиційні тварини також є нашим культурним надбанням і невідємною частиною культури. Пісня про коня неможлива без коня, хата не можлива без садка, свято не можливо без застілля, застиілля не можливо без печі і так далі.
Саме комплексність підходу лежить в розумінні цілісності культурного пласту народу.
З цього всього наймаштабнішим нашим проектом як по фінансам так і сподіванням є відродження аборигенного українського коня. Адже він возив наречених до церкви до шлюбу, віз хрещенних на хрестини, возив на базар, та він же віз в останній путь- супроводжував людину все її життя. Мало того саме наші тварини сформували «зовнішній» вигляд України, її ландшафт: левади, випаси, луги.
Музей-хаб гармонійно об’єднує усі ці напрямки – традиційне випасне скотарство, відтворення традиційного українського житла та обійстя, печі як серця української кулінарії, бортництва (як явище, а не ремесло), виноробства, ремесел: ткацтво, свічникарства, реконструкція виготовлення музичних інстурментів.
Основними напрямками нашої діяльності є: відновлення, популяризація українських аборигенних тварин,дослідження, запис, фіксація об’єктів народного побуту та культури України, збір, каталогізація та архівування явищ матеріальної та нематеріальної культурної спадщини України, популяризація явищ, проведення і організація етнографічних та фольклорних експедицій, фестивалів, відновлення традиційних ремесел.

Логотип з тавром
2023
Дівчина розмальовує дім

Музей

Для популяризації культурної спадщини нами був створений музей-скансен зі старих поліських хат в с. Прибірськ Вишгородського району Київської області. До музею входили дві столітні дерев’яні хати з усім начинням відповідного періоду. Працював музей в режимі хабу, де кожне ремесло можна було спробувати: ткати на верстаті, сукати свічки (електрика була відсутня), готувати в печі, виготовляти народні дитячі іграшки тощо. В зв’язку з окупацією та знищенням частини експонатів, врятовані речі було перевезено на Хмельниччину, де куплено хату під новий музей. Нині там відбувається ремонт та облаштування експозиції.
В музеї буде діяти виставка ткацького обладнання, з можливістю вчитися ткати; народна кухня з піччю, де кожен охочий зможе замовити їжу з печі, або ж спробувати з господарями готувати, пекти хліб; майстерня з виготовлення народних інструментів; домашня сироварня; музей бортництва, де представлені борті – вулики для диких бджіл та можливість сукання свічок; стайня з кіньми поліської породи; майстерки з виготовленя солом’яних павуків, вибійок, вишивки та іграшок з трави.

До Музею
Гарний кінь

Відновлення аборигенної породи коней

Ще одним напрямком діяльності є відновлення аборигенної породи коней.
Поліський кінь – це популяція древніх порід коней, яка ще досі іноді зустрічається в лісовій зоні Полісся. Це зникаюча порода.
Чим цінний цей кінь? Він є носієм неповторного генетичного матеріалу, що зародився та виник на теренах сучасної України і мав безпосередній вплив на формування клімату та кліматичних зон. Недарма всі провідні міжнародні вчені наголошують про важливість для екології культивування саме аборигенних порід.
Наразі ми зібрали майже останніх представників та займаємося їх селекцією. На нашій стайні зараз 23 коня. Для реєстрації породи і визнання її в міжнародній класифікації коней має бути 100. З 2020 року нами розпочата спільна діяльність з інститутом генетики тварин імені М.В. Зубця, відбувається розроблення державної програми відновлення поліського коня. Написано ряд наукових статей, проведено прес-конфереції, зібрано матеріали в експедиціях, досліджується генетичний матеріал наявних особин. Але через початок військових дій, дана робота зупинилася.
Через військові дії на території України, дані коні певний час перебували під окупацією. Зараз вивезені в безпечне місце, але стайня Щербаті Цуглі змушена була покинути матеріальну базу, на якій відбувалася діяльність. Нині ми знайшли прихисток на території Ржищівської громади (нам надали в користування випаси неорних земель). Поліський кінь є нематеріальною культурною спадщиною України, і його варто зберегти.

До Стайні
Дім в етнічному стилі

відновлення Флори та фауни

Також ми брали участь у створенні природного заказника в селі Прибірськ для збереження природи заливного лугу і неможливості розорення даної території під поля.
Нині йдуть перемовини про створення заказника на Ржищівських горбах, для збереження автентичної степової флори та фауни та неможливості залісення даних територій.

До Музею

Вітаємо!

Жінка з рук кормить коня
До Подій